Konserter

AKTUELLT 2016:

BACHKONSERT 13 mars, Fässbergskyrkan kl 18.00
På programmet bl.a. J.S. Bach  Magnificat

KONSERT med amatörorkestrar i Göteborg! För att tydliggöra den betydelse som amatörorkestrarna har för Göteborgs musikliv (men som det nästan aldrig uppmärksammas något om i bl.a. media) kommer orkestern tillsammans med 4 andra orkestrar ge en stor konsert i Domkyrkan. 17 april. Tid: TBA

 

.

 

Genomförda konserter 2015:

JULKONSERT
13 December i Christinae Kyrka, kl 17.00
Solist: Susanna Wickström – sopran
På programmet: A. Corelli: Julkonsert; A Lloyd Webber: Pie Jesu ur Requiem; K & R. Lopez (arr: R. Longfield): Musik ur filmen Frost; N. Gade: Barnens Jul – Svit för str. ork.; M. Reger (arr H. Torlophi): Marias Vaggsång; Händel/anonym/Kirkpatrik (Arr M Naughtin) Julmedley: Joy to the World/Angels We Have Heard on High/Away in a Manger; Arr av Björn kleiman: We wich you a Merry Christmas (trad), Have yourself a merry little christmas (Martin/Blaine), Ding Dong! Merrely on high (Woodvard/trad) & Stilla Natt (Gruber);P-E Moreaus/P. Bäckman (arr: L. Lundberg): Koppången; C. Bayer Foster/D. Foster (arr N. Gerl): The Prayer

INHYRDA KONSERTER
10 oktober i Domkyrkan, kl 18.00. Jubileumskonsert 150 år
Ur programmet: Pergolesi: Magnifikat och J. Rutter 2 hymner. Dirigent bl.a. M. Sager
18 oktober i Johannebergskyrkan, kl 18.00. Jubileumskonsert 75 år
Ur Programmet: L-E Larsson: Förklädd Gud; M. Carlsson: Te Deum (uruppförande)

SOMMARKONSERT
31 Maj i Sankt Pauli kyrka, kl 17.00
Solist: Jessica Pettersson – Violin
På programmet: A. Vivaldi: konsert i a-moll för violin och str. ork; CPE. Bach: Stråksymfoni nr 4; S. Rachmaninov: Romans och Scherzo; S-I. Yokoyama: Petite Serenade

VÅRKONSERT  – ”Kvinnliga tonsättare”
15 Mars i Norges Hus, kl 18.00
Solist: Samer Massaad – fagott och kontrafagott
På programmet: Prinsessan Amalie av Preussen: 2 marcher; Miriam Engdahl: Piece for basson and string orchestra (Uruppförande); Ruth Gipps: Leviathan för kontrafagott och str ork.; E. Andrée: Stråkserenad ”Sommarminnen från Bjurslätt”

Genomförda konserter 2014:

JULKONSERT
14 December i Christinae Kyrka, kl 17.00
Solist: Patrik Wirefeldt – basbaryton
På programmet: W.A. Mozart: Aria för bas och stråkorkester; Corelli: Julkonsert; G.F Händel: Pastoral ur Messias och Andante Largehetto ur Conc. Gr. op 2 nr 6, G. Nordqvist: Nu är advent, G Hahn: Nu väntar hela jorden, G. Manfredini, Pastoral ut Julkonsert, J.S. Bach: Gelobet seist du, Jesu Christ, M. Reger: Marias Vaggsång, J Sibelius: Marias Vaggsång, J. Ficher: Stycke till adventstid, M. Praetorius: Det är en ros utsprungen, R. Blane: Have youself.., E. Köhler: Nu tändas tusen juleljus.

TURNÈKONSERT
19 oktober, S:t Nicolai kyrka, Lidköping kl. 18.00
Solist: Gustaf Malmsten – Piano
På programmet: W.A. Mozart: Konserter för piano och stråkar nr 1, W.A. Mozart: Serenad ”Eine Kleine Nachtmusik” KV 525, G. Holst: St. Puls svit, C. Nielsen: Parafras på Böhmisk-Dansk folkmelodi

HÖSTKONSERT
18 oktober, Betlehemskyrkan kl. 17.00
Solist: Gustaf Malmsten – Piano
På programmet: W.A. Mozart: Konserter för piano och stråkar nr 1, W.A. Mozart: Serenad ”Eine Kleine Nachtmusik” KV 525, G. Holst: St. Puls svit, C. Nielsen: Parafras på Böhmisk-Dansk folkmelodi

5-ÅRS-JUBILEUMSKONSERT
7 juni i Sankt Pauli Kyrka, kl 17.00
Solister: Rose-Marie Björklund – violin & Paul Hedman – cello
På programmet: C. Nielsen: Liten svit, G. Hahn: Götisk svit, E. Rautavaara: The Fiddler, J.S Bach: Konsert för violin och stråkorkester i E-dur,
H. Rosenberg: Ett litet stycke för cello och stråkorkester
Extranummer: G. W. Gluck: Pizzikatopolka, J. Sibelius: Andante Festivo, J. Tempest: Final Countdown

VÅRKONSERT
16 Mars i Betlehemskyrkan, kl 17.00
Ralph Vaughan Williams – Charterhouse Suite
Leoš Janáček – Suite för stråkorkester
Felix Mendelssohn – Symfoni för stråkar, nr.4

 

Genomförda konserter 2013:

JULKONSERT
15 December i Christinae Kyrka, kl 17.00
Solister: Linnea Fredricson – violin & Emanuel Kling – viola
Ur programmet: Vivaldi: Vintern ur de fyra Årstiderna, Corelli: Julkonsert, Lars-Erik Larsson: Romans ur Pastoralsvit, Atterberg: Svit för violin och viola

HÖSTKONSERT
19 oktober, Betlehemskyrkan kl. 17.00
Solist: Stephen Craig – Orgel
På programmet: Poulenc: Konserter för orgel, stråkar och puka, W.A. Mozart: Divertimento (Salzburgsymfoni) nr 3 KV 138, Leo Weiner: Divertimeno över ungerska folksånger, op 20

SOMMARKONSERT
26 maj, Masthuggskyrkan kl. 17.00
Solist: Christian Andersson  – Oboe
På programmet: Vivaldi och Marcello: Konserter för oboe och stråkar i d-moll, Elgar: stråkserenad, ?

VÅRKONSERT
10 mars, Christinae kyrka kl. 17.00
Solist: Pierre Torwald – Trumpet
På programmet:  Sjostakovitj: Kammarsymfoni op 118a (10:de stråkkvartetten) arr Barshai, A. Pärt:  Liten konsert över B-A-C-H för trp och str, G. Torelli: Sonata i D-dur G1 för naturtrumpet och stråkar.

 

Genomförda konserter 2012:

BACH i FÄSSBERG
2 December, Fässbergskyrkan, Mölndal kl. 18.00,
Tillsammans med Fässbergs kyrkokör.
Programmet: Juloratorium del 1-3 av J.S. Bach

HÖSTKONSERT
20 Oktober, Örgryte Nya kyrka kl.16.00
Solist: Jonas Palm – cello
Programmet: Haydn: Cellokonert i C-dur, G. Holst: St. Paul’s suite, Puccini: Crisantemi.

TURNEKONSERTER
Turné till Gotland
Solist: Linnéa Fredricson – violin
9 juni, Visby domkyrka, kl. 18.00
10 juni, Lärbro kyrka, kl. 18.00
11 juni, Almedalsbiblioteket, kl. 18.00
Ur programmet: samma som 27 maj

VÅRKONSERT
27 maj, Masthuggskyrkan kl. 17.00
Solister: Hedvig Aspenberg – violin
På programmet: Elfrida André: Quasi Andante recitativo och sats 2-3 ur stråkserenad; Fredrik Wilhelm Klint: Ur stråkkvartett nr 2; Friedrich Mehler: Kassation; Dag Wirén: Stråkserenad.

SOLISTPRISVINNARE!
12 maj, Tyska (Christinae) kyrkan kl. 17.00
Solist: Per Gross – Blockflöjt
På programmet: Telemann: Svit i a-moll för blockföljt och stråkar; Vivaldi: konsert i c-dur för flöjt och stråkorkester; Elfrida André: Quasi Andante recitativo; Friedrich Mehler: Kassation; Dag Wirén: Stråkserenad.

ÅRSTIDERNA
10 mars, Hagakyrkan kl. 16.00
Solister: Rose-Marie Björklund -Våren, Sara Bergström – Sommaren, Erik Edlund – Hösten, Linnéa Fredricson – Vintern. Alla musiker var medlemmar ur orkestern.
På programmet: Vivaldi: Årstiderna, Fyra violinkonserter op 8 för violinsolo och stråkorkester

 

Genomförda konserter 2011:

Julkonsert
17 december, Christinae kyrka kl. 17.00
Solist: Helena Andersson – sopran och solister ur orkestern
Ur programmet: Corelli: julkonsert; Barber: Adagio; Schubert: Ave Maria; Sibelius: Giv mig ej guld, ej prakt; Gade: Barnens jul – svit för stråkorkester.

Requiem i Varberg
13 November, Varbergs kyrka kl. 17.00,
Programmet: Requiem av W.A. Mozart

Höstkonsert
30 Oktober, Masthuggskyrkan kl.17.00
Solister: Sofia Högstadius och Emanuel Kling
Programmet: Mozart: Adagio och Fuga K.546, Sinfonia Concertante K.364 och Symfoni nr 29.

Konserter med Bohusläns Kammarkör
1 Oktober, Kville kyrka, kl. 17.00,
23 oktober, Nya Lundby Kyrka, kl. 18.00
Ur programmet: In Sure and Certain Hope och Bittersweet av Nicholas White.

Turnékonserter
Turné i Bohuslän med båt
4 juni, Skärhamns kyrka, kl. 17.00
Ur programmet: samma som 22 maj
5 juni, Mollösunds kyrka, kl. 17.00
Ur programmet: Holbergssvit av Grieg, Romans ur Pastoralsvit av Lars-Erik Larsson och The Fiddler av Rautavaara
6 juni, Lysekils kyrka, kl. 17.00 tillsammans med Lysekils kyrkokör under ledning av Sven Åke Svensson
Ur programmet: Saraband ur Gustav II Adolf-svit av Alfvén, Romans ur Pastoralsvit av Lars-Erik Larsson och Legender av Emil Sjögren

Sommarkonsert ”Nordic Lights”
22 maj, Hagakyrkan, kl. 16.00
Ur programmet: Holbergssvit av Grieg, Andante Festivo av Sibelius, The Fiddler av Rautavaara och Legender av Emil Sjögren

Vårkonsert
6 mars, Hagakyrkan, kl 16.00
Solist: Sara Eggelind – flöjt
Ur programmet: Brandenburgkonsert nr 3 av Bach, M. Arnolds flöjtkonser nr 1 och stråkserenad ”Sommarminnen från Bjurslätt” av Elfrida Endrée.

Genomförda konserter 2010:

Adventskonsert
19 december, Örgryte nya kyrka, kl 18.00
Ur programmet: Den heliga natten av Rosenberg och Adventskantat 2000 av Erland Hildén

Requiem
14 november, St Pauli kyrka, kl 18.00
Requiem av Brahms

Höstkonsert
31 oktober, Hagakyrkan, kl 16.00
Ur programmet: Kammarsymfoni op 110a (stråkkvartett nr 8 ) av Sjostakovitj, St. Pauls svit av Holst och Stråksymfoni nr 10 av Mendelssohn-Bartholdy

150-årskonsert med Par Bricoles manskörer
5 juni i Vasakyrkan kl 16.00
Göta Par Bricoles manskör plus gästande körer från runt om i Sverige

Sommarkonsert
6 juni, Hagakyrkan, kl 15.00
Solist: Andrew Yui – Klarinett
Ur programmet: Divertimenti av Mozart och stråkserenad av Elgar.

Vårkonsert ”Nordisk romatik”
13 mars, Mariakyrkan, kl. 15.00
Ur programmet: Liten svit av Nilsen, Elegiska melodier av Grieg och Romans av Sibelius.

Genomförda konserter 2009:

Höstkonsert
8 november, Tyska Christinae kyrka, kl. 16.00
Solist: Erik Jedvik – Cello
Ur programmet: Adagio av Barber, Cellokonsert av Haydn och stråkserenad av Tjajkovskij.

Premiärkonsert
17 maj, Vasakyrkan, kl. 15.00
Ur programmet: Stråkserenad av Dvořák och urpremiére av stycke av Lars Anderson, specialskrivet för orkestern.

  • Vi söker Medlemmar

    Spelar du ett stråkinstrument? Tveka inte! Kontakta oss nu!


    Vill du ta med dig en kompis gratis på konserten? - Bli stödmedlem.